لنت ترمز چیست و چه وظیفه ای دارد؟

لنت ترمز شامل دو بخش می‌شود: یک سطح محکم (کفشک لنت) که سطحی اصطکاکی (لقمه لنت) بر روی آن قرار دارد.

هنگامی که شما پدال ترمز را فشار می‌دهید، سطح اصطکاکیِ لنت به بخش داخلی و خارجیِ روتر ترمز چسبیده و به خاطر اصطکاک بین این دو بخش سرعت خودرو به طور کنترل شده کاهش پیدا می‌کند.

لقمه لنت به ۵ دسته تقسیم می‌شود:

۱٫نیمه متالیک

به دلیل دوام بالا و قدرت انتقال گرمای عالی، این دسته از لنت‌ها برای بسیاری از خودروها مناسب می‌باشند. لنت‌های نیمه متالیک ۳۰ تا ۶۵ درصد از فلز تشکیل شده‌اند. صدای زیادی تولید کرده، روتر ترمز را سریع‌تر فرسوده کرده و در دمای پائین و ابتدای استفاده از خودرو کاربری بالائی ندارند.

۲٫ بدون آزبست ارگانیک (NAO)

برای تولید این دسته از لنت‌ها از فیبر، رزین و مواد پُرکننده استفاده می‌شود. در مقایسه با لنت‌های نیمه متالیک، نرم‌تر بوده و صدای کمتری را ایجاد می‌کنند اما زودتر فرسوده شده و خاک بیش‌تری تولید می‌کنند.

۳٫ کم متالیک

این لنت‌ها به میزان ۱۰ تا ۳۰ درصد از مواد اُرگانیک نظیر آهن، مس تشکیل شده‌اند. هرچند که صدای زیادی ایجاد کرده و خاک زیادی تولید می‌کنند، قدرت ترمز و انتقال گرمای آنها عالی می‌باشد.

۴٫ سرامیکی

در این نوع لنت‌ها مقدار کمی فلز وجود دارد و ماده‌ی اصلی تشکیل دهنده‌ی آنها سرامیک، فیبر می‌باشد.

این دسته صدای کم‌تری تولید کرده، نسبت به انواع دیگر لنت‌ها دیرتر خورده می‌شوند و خاک کم‌تری تولید می‌کنند. تنها جنبه‌ی منفی قیمت بالای آنهاست.

۵٫ زینتری

کاربری این دسته لنت‌ها بیش‌تر در خودروهای آفرود و مسابقه‌ای می‌باشد و اگر از آنها در خودروهای معمولی استفاده شود قدرت ترمزگیری کاهش پیدا می‌کند. همچنین خوردگی آنها بالاست و عمر کمی دارند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*